•  

SCHOOL LEADERSHIP

Patrick CASTERA
Head of Primary School

Primary School teaching team
Library and Resource Centre

Kindergarten Assistants

Patricia REYNAUD
Principal

Administrative Team
School Office

Secondary School teaching team
Library and Educational Resource Centre

Student Support Services
Néva BEKHTARI (Deputy)
Valérie EYMARD (Assistant Deputy)

Project Manager

Health Services
Infirmary
Psychologist

After-School Activities

Patrick HERVOUET
Finance and Administration Director

Administrative Team
Accounts Department
Human Resources
Information Technology

THE TEAM

Administration
2019

Vie Scolaire Lycée (Yasmine MADARAN), Psychologue/ Conseillère d’orientation (Morgane FORT), Vie Scolaire Lycée (Liza VARIYAN), Maintenance (Sylvain COUDRAY), Vie Scolaire Collège (Moideen BIN MOHAMED, Nadine ALLIAUME), CPE Adjoint (Valérie EYMARD), CPE (Néva BEKHTARI),Vie Scolaire Primaire (Julien GALAIS), Ressources Humaines (Don DURAI), Activités extra-scolaires (AES) et bus (Madjid BELKACEM-FILALI), Informatique(Asrol ARSHAD, Ramsès PERRIN, Abbas AL-ASRI), Comptabilité (Vincent LEE), Directeur des opérations (Dion Colin RODRIGUES), Communication et Marketing (Alexia HENNAUT), Infirmière (Gosalai DORAIRAJU), Secrétariat (Sophie CALVAR), Comptabilité (Eileen LIM), Secrétariat (Suan EE WAGNER), Proviseure (Patricia REYNAUD),Directeur du Primaire (Patrick CASTERA), Directeur Financier et Administratif (Patrick HERVOUET), Reprographie (Asyiken CHE NORDIN), Bus (Suria SALIM), Ressources humaines(Diana BAYAN).

Language Teachers
2019

Anne-Laure ANDRE (Espagnol), Cathrin SAURET (Allemand), Frédéric FELLON, Rachid MOUSTAFY (Anglais), Ana FERNANDEZ (Espagnol), Chooi Yee LYE (Mandarin), Vidya SREENIVASAN (Anglais), Dong Mei CALVET (Mandarin), Najwa HALIM (Malais)

History Teachers
2019

Nabil Ben Daouch, Marion Hoareau, Jean-Christophe Durandeau.

Litterature Teachers
2019

Sophie Pereira, Rabaa Znaidi, Estelle Marcon, Alice Macquet, Angela Serreau.

Mathematics and Economics Teachers
2019

Sanae Noukti, Miloud Barek, Sébastien Wattelle, Catherine Garland, Bernard Rousset.

Sciences and Economics Teachers
2019

Emmanuelle BOUCHARD, Odile LEVEILLE NIZEROLLE, Stéphane JOURDANNAUD (Technologie), Florent LETOILE

Arts and Music Teachers
2019

Rosalind TANIVILL, Najwa HALIM

Sports Teachers
2019

Benjamin Luquiau, Céline Desilles, Stephen Michel

Librarians
2019

Julien Comas, Stéphanie NG, Yewling Tan

Kindergarten Teachers (Cycle 1)
2019

Marie CHARLES (PS/MS), Amaya LAUDOUARD (GSC), Nadiah Aziz (English), Gaëlle BOUSSIRON (TPS/PS), Karine COLLIN (GSB), Gaelle HUGUENOT (MS A), Dorrine RAJU (English), Audrey SARREMEJANES (GSA), Hsuan Yu LIU (English)

Elementary School Teachers (Cycle 2)
2019

Rosalind TANIVILL (English), Olivier MAGAIL (CE1B), Chloé AUBERT (CE2B), Coraline DESMAREST (CE2A), Karine MICHEL (CPA), Genny LAFOSSE (English), Laurence QUINTIN (CPB), Roxanne LANG (English), Manon LOPEZ (English), Laure SAVOI (CP/CE1), Sébastien LORIOT (CE1A)

Elementary School Teachers (Cycle 3)
2019

Yannie Mery, Sameena HASSAMBAY (English), Virginie GRISEL (CM1A), Lisa PAGNOUX (English), Nithia ARUMUGAM (English),Virginie DUCHARNE (CM2A), Claude CIVEL (CM1C), Sébastien NOURET (CM2C), Anne ROBIN (CM2B), Laure LETOILE (CM1B), Hsuan Yu LIU (English)

Kindergarten Assistants
2019

Premelatha KARAPAYAPELY, Devi SEGAR, Zainon OTHMAN, Letchumi ZARAHIYAH, Nurul ZARAHIYAH, Shanti MANIAM, Nooraini BINTI ISMAIL